spacerejtaniacki klub żeglarskigimnazjumliceum

Spotkanie z Czesławem Marchajem

W czwartek, 5 marca 2009, gościem spotkania Reytaniackiego Klubu Żeglarskiego był pan Czesław Marchaj, światowej sławy naukowiec - żeglarz. Autor jednych z najwybitniejszych na świecie podręczników dla żeglarzy oraz konstruktorów jachtowych: Teorii Żeglowania oraz Dzielności Morskiej. Pan Czesław Marchaj opowiadał o swoim barwnym życiu, przygodzie z żeglarstwem i szybownictwem oraz swojej pracy badawczej na uniwersytecie w Southampton w Anglii. Wszystkich zgromadzonych zafascynował swoją energią, bezpośredniością, humorem oraz swoimi przygodami. Zrobił wrażenie podejściem, pełnym humoru i pozytywnego dystansu, do nieraz trudnych przeżyć i doświadczeń ze swojego życia. Podzielił się z młodzieżą swoimi spostrzeżeniami na tematy ogólno-życiowe. Na pamiątkę spotkania pan dyrektor Seweryn Szatkowski wręczył szacownemu gościowi Odznakę Absolwenta Reytana. Okazało się bowiem, iż pan Czesław Marchaj przed wojną był uczniem naszej szkoły, w okresie gdy jej siedziba mieściła się przy ulicy Książęcej 4 w Warszawie. Pani prof. Aleksandra Wojciechowska przekazała zaś filmy z obchodów 100-lecia szkoły, a pani prof. Beata Szurmak uwieczniła spotkanie na zdjęciach. Najodważniejsi słuchacze zdobyli także dedykacje od profesora Marchaja.

 

Czesław Marchaj

Ur. 9 lipca 1918 roku w Słomnikach koło Kielc. Światowej sławy naukowiec z dziedziny aerodynamiki i hydrodynamiki, działacz PZŻ, żeglarz, szybownik. W młodości jego pasją było lotnictwo, a w szczególności szybownictwo. Po studiach w renomowanej Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki w Warszawie, podjął pracę w Instytucie Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Kierował badaniami samolotów bojowych, m.in. nowego myśliwca P-11, w tunelu aerodynamicznym. Wojna jednak przekreśliła marzenia o lataniu. Włączył się w ruch oporu. Wtedy też zaczął żeglować. W czasie okupacji był żołnierzem AK, w stopniu kaprala podchorążego. Po wojnie uprawiał żeglarstwo regatowe. Od 1955 r. był członkiem kadry narodowej w klasie olimpijskiej Finn i wicemistrzem Polski. W 1956 r. wygrał międzynarodowe regaty, pokonując M.Vojvodę, najlepszego wówczas zawodnika w Europie. W 1960 r. został wybrany na Wiceprezesa PZŻ ds. Sportu. Był również delegatem Polski w Międzynarodowej Federacji Żeglarstwa Regatowego (IYURU). W latach 1969 – 1990 pracował na Wydziale Aeronautyki i Astronautyki Uniwersytetu Southampton w Anglii, współpracującym z lotnictwem i marynarką wojenną. Brał udział w programie America’s Cup (Puchar Ameryki), przygotowując reprezentację brytyjską do tych najbardziej prestiżowych regat na świecie. Za badania dzielności morskiej dostał srebrny medal brytyjskiego Royal Institute of Naval Architecture. Jest autorem 60 publikacji dotyczących żeglowania. Wydał kilka kultowych książek dla żeglarzy i konstruktorów jachtowych m.in. Teorię Żeglowania oraz Dzielność Morską, które do tej pory są najwybitniejszymi opracowaniami na świecie. W latach 90-tych ubiegłego stulecia przyjeżdżał do kraju przyjmując zaproszenia na wykłady z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Obecnie od kilku lat mieszka we Francji.


Aktualności | O klubie | Kontakt | Obozy | Rejsy | Porady | Archiwum | Nawigator kulturalny Projekt i realizacja Serwkom Sp. z o.o.